DSC04738Mieszkańcy Lachowic - osiedli: Krale, Zagrody, Buczonki i Wojtaszków mają do kościoła parafialnego 6 km drogi. Mieszkańcy tych osiedli to w większości ludzie starsi i schorowani, którym szczególne trudności sprawia dojście do kościoła w okresie zimowym. Odprawianie Mszy Świętej w kaplicy dla wiernych z tego rejonu jest wielką ulgą i radością. Dzięki staraniom byłego proboszcza księdza kanonika Władysława Wąsika zrodził się pomysł powstania pięknej świątyni - kaplicy na Kralach.

Parafia Lachowice w roku 1986 w formie darowizny przeprowadzonej notarialnie, przejęła na własność od właścicieli Państwa Wandy i Czesława Kapała, działkę z domem, wzniesionym w 1844 roku jako parterowy, drewniany budynek, który został przeznaczony na kaplicę.

Decyzją Naczelnika Gminy Stryszawa z dnia: 21 - listopada 1986 roku udzielono warunkowego pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na budynek z przeznaczeniem na cele sakralne.

Przeprowadzono adaptację budynku na kaplicę i wykonano chórek, posadzkę marmurową, założono instalację elektryczną i odgromową według projektu inż. Konfrantela. Sprawiono nowy ołtarz i ambonę. 12 - lipca 2000 roku zainstalowano tabernakulum na przechowywanie Najświętszego Sakramentu. Sprawiono dzwon, który umieszczono w wieżyczce kaplicy.

W dniu: 22 - października 1995 roku z delegacji Metropolity Krakowskiego Kardynała Franciszka Macharskiego Biskup Albin Małysiak, dokonał uroczystego pobłogosławienia kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Kralach ( parafia Lachowice ), która położona jest na terenie płaskim w środku osady zwanej Krale. Kaplica ta odtąd jest miejscem świętym służącym wyłącznie sprawowaniu kultu Bożego i pobożności ludu wiernego. Odpust będzie obchodzony w uroczystość tytułu kaplicy, czyli 3 - maja.

Długość budynku: 13 m
Szerokość: 8 m
Powierzchnia Kaplicy: 107 m 2

Fundamenty części drewnianej, kamienne zwieńczone 1 warstwą cegły na „rąb”.
Ściany drewniane z belek jodłowych.
Stropy drewniane oparte na belkach ( tragarzach) widocznych z dołu.
Obecnie w pomieszczeniu, gdzie odbywają się Msze Święte wprowadzono w istniejącej więźbie dachowej dodatkowy układ krokwiowy jętkowy, odeskowany od spodu, co umożliwiło uzyskanie wysokości nawy do 5 m.
Dach dwuspadowy, typowy dla tego rejonu krokwiowo - kleszczowy, kryty blachą.
Kaplica spełnia zasadnicze wymogi potrzebne na gromadzenie się w nim ok. 100 osób.

• dsc04723
  • dsc04725
  • dsc04729
  • dsc04736
  • dsc04740
  • dsc04934
  • dsc04940
  • dsc04942
  • dsc04946
  • dsc04947
  • dsc04948
  • dsc04952
  • dsc04953
  • dsc04955
  • dsc04956
  • dsc04958

Porządek Mszy Świętych w Kaplicy na Kralach:

• Niedzielna i świąteczna Msza Święta o godzinie 9.00
  • W pierwszy piątek miesiąca i w każdą sobotę o godzinie 16.00
  • Pasterka o godzina 24.00
  • Spowiedź Święte przed Mszą Świętą o godzinie 15.30

Wierni nawiedzają kaplice również w miesiącach poświęconych Sercu Pana Jezusa  oraz Najświętszej Maryi Pannie  i odprawiają nabożeństwa.

Dla niewidomych