Kapliczki

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s

okladka522Do roku 1789 ośrodkiem życia religijnego w Lachowicach była kaplica cmentarna, zburzona z chwilą podjęcia budowy kościoła. Nowy kościół, budowany na rozkaz władz austriackich, stanął na miejscu dawnej kaplicy, na grobach mieszkańców Lachowic. Kaplica ta znajdująca się na gruncie pod lipami prawdopodobnie pochodziła z XVII wieku. W kaplicy znajdował się obraz Matki Bożej, potem został przeniesiony do kościoła. Obok osiemnastowiecznego obrazu Matki Bożej, była w kaplicy figura świętego Grzegorza, która obecnie znajduję się w kaplicy Trzeciego Upadku na Kapałowym Potoku.

 

Najbardziej okazałą i najczęściej nawiedzaną jest kaplica na Kapałowym Potoku, wybudowana w 1812 roku. Przy wzniesieniu kaplicy pracował Marcin Sobański a plac ofiarował Paweł Kapała. W roku jubileuszowym w 1933 roku, kaplica została przebudowana. Ponad portalem wmurowana została tablica z imionami i nazwiskami fundatorów. Na frontonie kaplicy umieszczono oblicze Chrystusa w cierniowej koronie, dar Ludwika Sikory z Zagród. W 1933 roku wmurowano także białą tabliczkę marmurową upamiętniającą rok jubileuszowy. Wewnątrz kaplicy znajduje się posąg Chrystusa upadającego pod krzyżem, a wiek tej figury J. Szablonowski szacuje na początek XIX wieku. Po lewej stronie znajdowała się do niedawna barokowa, drewniana figura świętego Grzegorza, wysokości 78 cm, polichromowana, która obecnie została  przeniesiona do kościoła. Nad posągiem Pana Jezusa wisiał olejny obraz malowany na drewnie, barokowy świętej Anny Samotrzeciej, który obecnie znajduje się w kościele. Kaplica bardzo często jest nawiedzana przez wiernych. Bardzo często palą się też tam świece. W 1942 roku na rozkaz Niemców została rozebrana przydrożna kapliczka z 1704 roku. Na cokole miała czworościenny słup z wnęką od frontu, nakryta płytą, na której była piramida z żelaznym krzyżem. We wnętrzu był krucyfiks, a po obu stronach postacie Matki Bożej Bolesnej i świętego Jana Ewangelisty. Trzy lata później okupanci hitlerowscy zburzyli kamienną przydrożną kaplicę z 1820 roku. Był to czworościan o trzech zwężających się kondygnacjach, przedzielonych gzymsami. Na szczycie miał piramidalne zakończenie z żelaznym krzyżem, sercowatymi zakończeniami esownicami. W górnej kondygnacji we wnęce znajdował się drewniany, rzeźbiony krucyfiks. W środkowej kondygnacji była tylko nieczytelna tabliczka i data: 1820 rok.

  • 01 a
  • 01 b
  • 02 a
  • 02
  • 03
  • 05

Na szczególną wzmiankę zasługują kapliczki: Na Kralach u Pani Zydek Magdaleny, Matki Bożej Niepokalanej Poczętej koło mostu kolejowego, na roli Państwa Staników na Mącznym, Zofii Kral z Krali, Na Karczówce opodal skrzyżowania ścieżek do Wojtaszków i Zagród, na Rusinowym polu, kamienna u Janusza Pająka w Lachowicach Dolnych.

Początek strony