0
0
0
s2sdefault
powered by social2s

DSC05175

Jednym ze znakomitych obywateli Lachowic był profesor Ludwik Sikora. Po ukończeniu gimnazjum Sobieskiego w Krakowie poświęca się studiom filozoficznym, oraz studiom pomologicznym. Od 1903 roku do 1931 roku jako wykwalifikowany profesor gimnazjum pełni obowiązki nauczycielskie w następujących gimnazjach: Św. Anny w Krakowie, Podgórzu, Gorlicach, Sanoku, Dębicy, Żywcu, Myślenicach i Brzesku.

Obok pracy zawodowej poświęca się pracy naukowej wydając dzieła:

  • Szwedzi i Siedmiogrodzianie w Krakowie od 1655 - 57 - nakł. Tow. Miłośników Zabytków Krakowa,1910 roku.
  • Wpływ nauki i szkolnictwa na rozwój intelektualny i fizyczny młodzieży szkół średnich - Gorlice 1910 roku nakł. Tow. Miłośników  Ogrodnictwa.
  • Stacje pomologiczne dla szkół średnich - Lwów, Muzeum szkolne 1911 roku.
  • Królewskie letnisko leśne - Myślenice 1931 roku.
  • Okruchy historyczne Lachowic koło Żywca - rok 1938 przygotowane do ewentualnego wydania.
  • Wiele innych rozpraw historycznych, wychowawczych, ogrodniczych w różnych pismach i dziennikach.

Począwszy od roku 1908 do 1931 profesor zorganizował 8 kursów z zakresu sadownictwa dla nauczycieli szkół powszechnych, 30 kursów dla młodzieży szkół średnich i 185 kursów dla włościan: zaś w 1938 roku - 38 kursów w różnych parafiach Archidiecezji Krakowskiej.
W czasie I wojny światowej pełni służbę w Samarytaninie Polskim w Wiedniu, gdzie przez 6 miesięcy opiekuje się rannymi legionistami i żołnierzami Polakami. Równocześnie przeprowadza przy pomocy 40 osób ewidencję zabitych i rannych Polaków z pułków galicyjskich. Wzięty do wojska austriackiego wyszkolił na Węgrzech 500 inwalidów wojennych w dziedzinie sadowniczej. Rządy zaborcze uznały jego pracę, zaś sanacyjne władze polskie za jego twarde przekonania religijno-narodowe spensjonowały go o 5 lat wcześniej dając mu 88% poborów.

Na pozycji „Okruchy historyczne Lachowic koło Żywca” zwanej  "Kroniką Lachowic" opierało się i opiera po dzień dzisiejszy wiele prac dotyczących Lachowic / nasz serwis również /.

Dla niewidomych

Początek strony