0
0
0
s2sdefault
powered by social2s
Patrzmy więc w ten wizerunek Matki,
Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej
i uczmy się od Niej wiary, nadziei i miłości,
bo Ona jest naszą wychowawczynią.
Jan Paweł II

W dniu 14.06.2009 roku odbyła się ogólnopolska pielgrzymka Podwórkowego Kółka Różańcowego Dzieci do Częstochowy pod hasłem „Różańcem otoczmy troską życie”. Również z naszej parafii uczestniczyli członkowie PKRD, dzieci komunijne, oraz ich rodziny.

Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się bardzo szybko największym sanktuarium maryjnym w kraju, który w ówczesnym czasie miał już wiele sławnych miejsc pielgrzymkowych. Faktu tego nie wyjaśnia ani legenda, która przypisuje autorstwo Ikony św. Łukaszowi Ewangeliście, ani protekcja królewskiej pary Jadwigi i Władysława Jagiełły; przyczyna musi być głębsza. Jasnogórski Obraz od samego początku zasłynął cudami, które nadały rozgłos Maryjnemu Sanktuarium i ściągały tłumnie pielgrzymów z całego kraju i z Europy. Potwierdzeniem łask otrzymywanych przez wiernych za pośrednictwem Bogarodzicy są rozliczne wota, dynamiczny rozwój samego miejsca kultu i wzrastający ciągle ruch pątniczy. Należy podkreślić, iż na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce we wszystkich prawie większych sanktuariach świata. Tajemnicą, sercem, życiem i magnesem przyciągającym do Jasnogórskiego Sanktuarium jest Cudowny Wizerunek. Bez niego Jasna Góra byłaby zbiorem budynków, pamiątek, dzieł sztuki; może pięknym i bogatym, lecz martwym muzeum.

Obraz namalowany jest na drewnianej tablicy o wymiarach : 122,2/82,2/3,5 cm. Przedstawia on Najświętszą Maryję Pannę w postaci stojącej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Maryja jest frontalnie zwrócona do wiernych, co podkreśla przede wszystkim Jej dominujące oblicze. Twarz Dzieciątka oscyluje w kierunku patrzącego, choć nie zatrzymuje na nim wzroku. Obydwie twarze łączy wyraz zamyślenia, jakby pewnej nieobecności i powagi. Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie równolegle biegnące rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi występuje sześć cięć, z których dwa są widoczne dość wyraźnie, cztery zaś pozostałe - słabiej. Jezus spoczywa na lewym ramieniu Maryi, przyodziany w sukienkę koloru karminowego. W lewej ręce trzyma księgę, prawą zaś unosi ku górze w charakterystycznym geście nauczyciela, władcy lub do błogosławieństwa. Prawa ręka Maryi spoczywa na piersi. Niebiesko-granatowa suknia i tego samego koloru płaszcz Maryi ozdobione są motywami złocistych lilii. Nad czołem Dziewicy namalowana została sześcioramienna gwiazda. Główne tło Obrazu jest koloru niebiesko-zielonego, który przechodzi w odcień morskiej fali. Dominującym elementem Ikony są złote nimby wokół głowy Maryi i Jezusa, które zlewają się w jedną kompozycję, stanowiąc bardzo charakterystyczny detal kontrastujący z ciemną karnacją twarzy postaci. Już przeszło sześćset lat Pani Jasnogórska otaczana jest nieprzerwanym, żarliwym kultem, w którym nierozerwalnie splata się cześć i miłość dla Matki Boga i całej ludzkości z dostojeństwem królewskiego, którego dostępuje Maryja Królowa Polski, władczyni i orędowniczka.

   

Po przywitaniu Pani Jasnogórskiej, dzieci udział wzięły w:

  • spotkaniu z ojcem Jackiem Cydzikiem z Radia Maryja
  • w koncercie z biskupem Antonim Długoszem
  • wysłuchaniu ciepłych słów od założycielki Madzi Buczek
  • uroczystej Mszy świętej sprawowanej na wałach jasnogórskich
Na pielgrzymce PKRD jest bardzo życzliwa atmosfera, a co najważniejsze - można wielbić Pana Boga także poprzez zabawę, śpiew i taniec. Dzieci mogły uczestniczyć w tej pielgrzymce dzięki dobrym ludziom, takim jak Pani Teresa Kulka. Widać taką niezwykłą jedność, miłość, to chyba Sługa Boży Ojciec Święty Jan Paweł II uprasza te łaski. "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi...Tej ziemi", to jest namacalne Boże działanie. Cieszymy się, że Pan Bóg dał nam na trudne czasy Radio Maryja i wszystkie dzieła przy nim powstałe, w tym Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci.
 
Dla niewidomych
  
 
Początek strony