DSC091367

Biały opłatek trzymam w dłoni, dzielę jak chleb,  rozdaję jak pokój i kładę jak opatrunek na ranę,  by każda przeszkoda na drodze do serca  ustąpiła nowemu zaufaniu, by dom nasz był ciepły i święty, byś Ty, Nowonarodzony Jezu, był w nim jak Bóg i Pan przyjęty Amen.

30 stycznia w naszej parafii odbyło się spotkanie opłatkowe kapłanów z dekanatu Sucha Beskidzka z księdzem Biskupem Janem Szkodoniem. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15.00 Nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego.

Z uwagi na obchodzony właśnie Rok Kapłański ksiądz Biskup w swoich rozważaniach skierował do kapłanów i wiernych słowa: Rok Kapłański jest okazją do modlitwy za naszych kapłanów. Oni modlą się stale za nas, sprawują sakramenty, służą Chrystusowi w Jego i naszym Kościele. Potrzebują wiele łask Bożych, by te posługi pełnili tak jak tego chce Bóg. Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest modlitwa za nich i apostolska współpraca z nimi. Jesteśmy także zobowiązani do modlitwy o nowe i dobre powołania do Kapłaństwa i do Życia konsekrowanego.

Chrystus potrzebuje kapłanów świętych! Świat dzisiejszy woła o kapłanów świętych! Tylko kapłan może stać się w dzisiejszym, coraz bardziej zsekularyzowanym świecie przejrzystym świadkiem Chrystusa i Jego Ewangelii. Tylko w ten sposób kapłan może stawać się dla ludzi przewodnikiem i nauczycielem na drodze do świętości, a ludzie - zwłaszcza młodzi - na takiego przewodnika czekają

Ksiądz biskup w swoich rozważaniach przywołał postać świętego Jana Marii Vianney’a, patrona kapłanów, którego opiece polecił wszystkich kapłanów, z naszego dekanatu zapewniając jednocześnie o stałej pamięci i modlitwie, by dobry Bóg obdarzał wszystkich kapłanów zdrowiem, wytrwałością i błogosławieństwem w codziennym, niełatwym trudzie kierowania parafią.

Ksiądz Biskup wspomniał o zbliżających się ważnych wydarzeniach dla Kościoła w Polsce, oczekiwanym z niecierpliwością wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki i Ojca świętego Jana Pawła II. Przypominając te dwie wspaniałe sylwetki Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że obaj byli ludźmi pokoju, przebaczenia i miłosierdzia. I właśnie ciągłego uczenia się przebaczenia i miłosierdzia życzył ksiądz Biskup wszystkim zebranym kapłanom.

Następnie ksiądz Biskup poświęcił przygotowane opłatki, którymi dzielili się kapłani składając sobie życzenia, był wspólny śpiew kolęd i agapa z wigilijnymi potrawami. Była to okazja do dziękczynienia za poprzedni rok pracy i modlitwy o błogosławieństwo Boże na rok 2010.

Panie, któryś sam wybrał Twoich kapłanów, aby szli i owoc obfity przynosili otwórz ich OCZY, aby w swoich ubogich braciach i siostrach rozpoznali Twoje oblicze; napełnij ich USTA, aby każde padające z nich słowo było źródłem, w którym Ewangelia jawi się w swej pierwotnej świeżości; daj im Twoje USZY, aby wsłuchując się w Nieskończoność słyszeli także płacz i wołanie spragnionych, zmęczonych i uciśnionych; podtrzymuj ich RĘCE, aby nieustannie błogosławiły, rozgrzeszały i rozdawały Ciebie - Chleb Życia; wzmocnij ich NOGI, aby Kościół mógł stać się zaczynem dla całej ludzkiej rodziny, aż po krańce świata; przeniknij ich UMYSŁ, aby poznawszy Prawdę, głosili ją swoimi ustami, a poświadczali życiem; rozszerz ich SERCA, aby ukochali wszystkich, tak jak Ty nas kochasz; Zabierz na własność ich CIAŁO i DUSZĘ, aby dla wszystkich byli chlebem świeżym, pachnącym, którego nie braknie nigdy nikomu, abyśmy Tobą się najedli w nich, jak chlebem powszednim.

Dla niewidomych