" I trzej królowie, i trzej królowie ze Wschodu przybyli..."

fot. K.Barankiewicz

Święto Objawienia Pańskiego / Epifania /, zwane Trzech Króli należy do pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Wprowadzono je na początku IV wieku na Wschodzie jako rocznicę objawienia sie Boga całemu światu.Ten cały świat to równiez ludy nieżydowskie i pogańskie, które są reprezentowane przez mędrców ze Wschodu.Kim byli trzej królowie?-mędrcami,magami,którzy wyruszyli prawdopodobnie z Iranu by pokłonić się małemu Jezusowi. Nie wiemy jak sie nazywali,ale w chrześcijaństwie zachodnim przyjęto imiona Kacper,Melchior i Baltazar. Ewangelia opowiada o trzech mędrcach,którzy za gwiazda szli do Betlejem, by złożyć pokłon maleńkiemu królowi żydowskiemu.Odnalazłszy stajenkę z Dzieciątkiem ofiarowali mu najcenniejsze wówczas dary:mirrę,kadzidło i złoto / kadzidło i mira były wtedy w cenie złota /.To właśnie w Trzech Króli święci się kadzidło,mirrę,wodę i kredę,którą chodząc po kolędzie ksiądz wypisuje na drzwiach K+M+B,co zwykło się intrpretować jako pierwsze litery imion Trzech Króli / Kacper+Melchior+ Baltazar /.Jest to natomiast skrót od Christus Mansionem Benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi.